כמה עולה לבנות אתר אינטרנט ומה משפיע על המחיר

כמה עולה לבנות אתר אינטרנט בימים אלה? שאלה שמעניינת כל מי שחושב על הקמת אתר חדש. בניית אתר אינטרנט היא הליך מורכב שכולל לא מעט מרכיבים בתוכו, לכן קשה מאוד לתת תשובה מוחלטת מספרית לשאלה הזאת. אולם בכל זאת, במאמר שלפניכם ננסה לכסות את הנקודות החשובות ביותר שמרכיבות את העלות הסופית של בניית אתר אינטרנט. הדבר יכול לסייע לכם להעריך את עלות הפרויקט שלכם בהתאם למרכיביו.

העלאת תוכן

באם תרצו שבניית האתר שלכם תכלול העלאת תכנים כגון טקסט תמונות סרטונים או דפי מוצרים, תהיה לדבר השפעה על עלות בניית האתר. רוב בוני האתרים יסכימו לכלול בעלות בניית האתר מספר דפי תוכן, אולם אם יש לכם צורך ביצירת עשרות או מאות דפים כאלה תהיה לכך השפעה משמעותית על המחיר.

ככלל מומלץ מאוד להשקיע זמן בלימוד מערכת התוכן עליה פועל האתר שלכם, כך שתוכלו להעלות תכנים בעצמכם ללא תלות בגורם חיצוני.

עיצוב

יש כאלה המעדיפים עיצוב פשוט ונקי, אחרים מחפשים דווקא עיצוב מורכב בידי מעצבים מן השורה הראשונה. כמובן שתהיה לכך השפעה גדולה על מחיר בניית האתר הסופי.

כדאי לזכור שניתן להשתמש בתבניות עיצוב מוכנות, שיכולות לחסוך לכם המון זמן וכסף. תבניות כאלה ניתן להתאים לכם אישית לפי רצונכם, כך שעדיין תזכו למידה של ייחודיות.

מסחר אלקטרוני

האם אתם מתכוונים למכור מוצרים באתר שלכם. תוספת פונקציות של מכירת מוצרים וחיוב כרטיסי אשראי תתבטא גם במחיר בניית האתר. שימו לב, התחברות לממשקי סליקה לעתים תלווה גם בעלות חודשית קבועה ויש להביא זאת בחשבון.

הזמנת תורים ותיאום פגישות

בעלי מקצועות חופשיים כמו רופאים מטפלים ויועצים למיניהם יכולים להפיק תועלת רבה ממערכת זימון תורים ותיאום פגישות שתפעל באתר שלהם. הדבר מאפשר ייעול משמעותי של תהליך זימון התורים, חוסך בעלויות כוח אדם, ובאופן כללי יכול להגדיל את כמות הפניות אליכם.

ניוזלטר ואיסוף לידים

הרשמה לרשימות תפוצה ואמצעים אחרים לאיסוף לידים מאפשרים לכם לחזק את הקשר עם הגולשים ולהפוך מבקרים מזדמנים באתר לקבועים. את טפסי הרישום יש להציב במקומות שונים באתר וכמו כן לדאוג לקשר אותם אל המערכות המנהלות את רשימות התפוצה. (Mailchimp, Aweber ועוד)

מערכת ניהול תוכן

על איזו מערכת ניהול תוכן תרצו לבסס את האתר שלכם? וורדפרס, ג'ומלה, אולי דרופל? כל מערכת היא 'מעגל חיים' בפני עצמו, ועלות הפיתוח יכולה להשתנות בהתאם לבחירתכם.

ישנה נטייה משמעותית כיום בקרב לקוחות בניית אתרים, לעבודה עם מערכת וורדפרס. גם כאן נמצא קשת רחבה של מפתחים ומחירים.

עיצוב חווית משתמש וממשק UX design

לא לחינם יש כל כך הרבה באז סביב המושגים האלה. אם יש לכם כוונה להפיק תועלת מאתר האינטרנט שלכם, להעלות את המודעות למותג שלכם ולייצר לידים איכותיים בסופו של יום, אתם צריכים לחשוב כמה צעדים מעבר לאסטטיקה והנראות הכללית של האתר.

תכנון נכון של החוויה שהאתר שלכם מעניק לגולשים בו, הוא שיקבע האם תראו תועלת בהשקעתכם.

יצירת ממשק ייחודי התפור לפי הצרכים שלכם תשפיע כמובן על מחיר בניית האתר.

קוד

כתיבת קוד האתר צריכה להתאים לפלטפורמות שונות (מובייל, דסקטופ, טאבלט וכו'). משתמשי האתר שלכם עושים שימוש במגוון של דפדפנים מכשירים וטכנולוגיות, האתר שלכם צריך להראות טוב בכל אחת מהן.

כתיבת קוד יעיל המאפשר טעינה מהירה של דפי האתר (הזמן שלוקח לאתר להופיע על המסך) היא חובה.

איכות הקוד יכולה לקבוע את הצלחת האתר או חלילה כישלונו. באם תרצו להשקיע בקוד איכותי עבור האתר שלכם, הדבר יגדיל את שעות הפיתוח הנדרשות, ותהיה לכך ודאי השפעה על העלות.

אופטימיזציה למנועי חיפוש

בניתם אתר, השקעתם בעיצוב וקוד מהונדס היטב, אך כל אלה לא יביאו לכם תועלת אם אף אחד לא יודע על קיום האתר שלכם. קידום האתר ואופטימיזציה שלו למנועי חיפוש, יבטיחו חשיפה לקהל היעד שלכם.

נושא קידום האתר במנועי חיפוש הוא נושא שיש להתייחס אליו כבר בשלבי בניית האתר, על מנת להגיע לתוצאות המיטביות.

העלות של סעיף זה נקבעת בין היתר לפי היקף העבודה הנדרש, מבנה האתר שלכם, ונתונים נוספים כגון מילות מפתח מבוקשות ומיקומים.

דומיין

שם דומיין הוא צירוף המילים שהגולשים יזינו בדפדפן שלהם על מנת להגיע לאתר שלכם. זהו כמובן פריט חובה ובלעדיו – אין אתר. ראוי להקדיש זמן לבחירת דומיין מייצג שישרת היטב את מטרותיכם.

במקרים מסוימים כאשר שם הדומיין המבוקש אינו פנוי, יש כאלה שירחיקו לכת וירכשו אותו מהמחזיק הנוכחי. זה נכון שדומיינים טובים ופנויים הופכים לנדירים יותר ויותר, אך עדיין ניתן למצוא מציאות עם מעט מאמץ.

אחסון

על מנת להיות זמין למשתמשי האינטרנט האתר שלכם צריך להיות מאוחסן על גבי שרת אינטרנט. בד"כ נצרוך את השירות הזה מחברה שזהו עיסוקה העיקרי.

עלות אחסון האתר יכולה להיות חודשית או שנתית. המחיר יקבע בעיקר בהתאם למורכבות הטכנולוגית של האתר שלכם וכמות הגולשים שהאתר אמור לשרת. ככל שנתונים אלה גבוהים יותר כך גם עולה מחירם.

הקטגוריות העיקריות הן: אחסון שיתופי כאשר מספר אתרים חולקים את אותו שרת אחסון, ואחסון על שרת ייעודי (בקיצור אחסון ייעודי) בו אתר אחד עושה שימוש בשרת או מספר שרתים.

תעודות SSL

תעודות SSL הן כיום סטנדרט באתרי אינטרנט. תפקידן של תעודות אלה לדאוג כי התקשורת בין דפדפן המשתמש והאתר תהיה פרטית ומוצפנת. ריבוי מקרי ההונאה וגניבת המידע הביא לכך שהדפדפנים מזהירים את המשתמש כאשר הוא גולש לאתר שאינו מאובטח.

אנחנו כמובן רוצים למנוע תרחיש כזה באתר שלנו, ולכן נצטייד בתעודת SSL מבעוד מועד. מחירן של תעודות SSL משתנה בין הספקים השונים ויש אף פתרונות חינמיים שניתן לעשות בהם שימוש במקרים מסוימים.

שימוש במאגרי נתונים, אחסון מדיה CDN

מאגרי נתונים מאפשרים לאתרי אינטרנט לגשת למידע רב במהירות, ולבצע עליו מניפולציות שונות לפי הצורך.

כמו כן, מקובל כיום לאחסן קבצי מדיה כגון תמונה ווידאו על שרתי אחסון ייעודיים לכך, בנפרד מאחסון האתר. יש לכך השפעה עצומה על מהירות הטעינה של האתר, מה שמשפר את חווית המשתמש ואף מביא לדירוגים טובים יותר במנועי החיפוש.

ראינו אם כן כי הגורמים המשפיעים על מחיר בניית אתר הם רבים ומורכבים. ישנה חשיבות לתכנון ובירור מוקדמים של צרכי האתר שלכם. כאשר יש בידכם את כל הנתונים הללו, תוכלו לקבל הערכה מדויקת יותר של מחיר בניית אתר האינטרנט המבוקש.  

אודות מערכת אייפרס
מערכת אייפרס מגישה מדריכים ומאמרים הנכתבים על ידי מומחי וורדפרס מנוסים ומקצועיים.