פרילנסר או חברה לבניית אתרים

האם לשכור פרילנסר או שעדיף לפנות אל חברה לבניית אתרים? זוהי אחת השאלות הראשונות שעולות כאשר מתחילים לחשוב ברצינות על הקמת אתר חדש או אפילו שדרוג של אתר קיים.

כמו בהרבה תחומים אחרים בחיים, גם כאן אין תשובה מוחלטת לכאן או לכאן, וכפי שנראה במאמר שלפניכם, חשוב להכיר את היתרונות והחסרונות של כל אפשרות לפני שמקבלים החלטה.

ראשית, בואו נכיר את המאפיינים של פרילנסרים אל מול אלה של חברה לבניית אתרים:

מאפייני עבודה עם פרילנסר

פרילנסר הוא לרוב אדם יחיד המספק שירותים ללקוחותיו באופן מזדמן או קבוע. בדרך כלל מדובר ב"הצגה של איש אחד" והפרילנסר הוא זה שמטפל בעצמו בכל ההיבטים של הפרויקט שלפניו. זה כולל את ניהול הקשר עם הלקוח, התחשבנות, העבודה עצמה וכו'

אנשים בדרך כלל שוכרים פרילנסר על בסיס המלצות שקבלו או ניסיון העבר שלהם בעבודה עמו. ניתן למצוא פרילנסרים באתרים רבים המיועדים לכך כגון Upwork xplace ועוד רבים אחרים.

יתרונות של עבודה מול פרילנסר:

גמישות:

פרילנסרים בדרך כלל יכולים לנהל את זמנם ביתר גמישות ולהתפנות בזריזות לפרויקטים המגיעים אליהם.

עלות:

העלות של פרילנסר היא לרוב נמוכה יותר מכיוון שיש צורך לשלם לאדם אחד בלבד. ההוצאות התפעוליות של פרילנסר בדר כלל נמוכות ומאפשרות לו להציע מחיר אטרקטיבי יותר ללקוחותיו. 

חסרונות של עבודה מול פרילנסר:

רמה מקצועית משתנה:

שוק הפרילנסרים הוא עצום ולמעשה פתוח לכל דורש. כל אדם בעל מחשב וחיבור לאינטרנט יכול להכריז על עצמו כפרילנסר ולהתחיל להעניק שירות ללקוחות. היכולת שלכם לאמוד מראש את רמתו המקצועית של הפרילנסר שמולכם די מוגבלת.

הסחות דעת:

אצל רבים מהפרילנסרים הגבולות בין החיים האישיים והחיים המקצועיים מטושטשים מאוד עד כדי לא קיימים כלל. פרילנסרים רבים מנהלים את עבודתם מביתם וכתוצאה מכך הם חשופים להסחות דעת רבות המובילות לדחיינות ועיכובים בלתי צפויים בהשלמת פרויקטים.

חוסר עקביות והיעדר מחויבות:

היקפי העבודה של פרילנסרים נתונים לשינויים עונתיים, לפעמים יש עבודה רבה ולפעמים אין כלל. משכך, פרילנסרים משתדלים שלא לוותר על פרויקטים כשאלה מגיעים. לעתים הדבר מוביל לקבלת עבודות רבות מכפי יכולתם לבצע.

כאשר העומס גובר תהיה באופן טבעי נטייה לתעדף פרויקט עם רווחים טובים יותר, על פני הפרויקט שלך. הדבר יכול להוביל לעתים לעצירה מוחלטת של פרויקט לטובת פרויקט אחר. לא נעים – אך זו המציאות.

תמיכה מוגבלת:

כאמור פרילנסר הוא ארגון של אדם אחד. מסיבה זו בהחלט יכול להיווצר מצב שבו אתם זקוקים לעזרה דחופה אך הפרילנסר עמו אתם עובדים עסוק במשהו אחר, מה שעלול להוביל לתקיעת הפרויקט שלכם.

יתרונות של פרילנסרחסרונות של פרילנסר
לוח זמנים גמישרמה מקצועית משתנה
עלות נמוכה ביחס לחברההסחות דעת
תמיכה מוגבלת

מתי נבחר לעבוד עם פרילנסר

  • הפרויקט שלנו מוגדר היטב. יש לנו רשימת מאפיינים מפורטת וברור לנו מה צריכה להיות התוצאה הסופית.
  • מדובר בפרויקט קטן או בינוני ופרק הזמן הדרוש להשלמתו מוגבל.
  • פרויקט חד משימתי או בעל מספר קטן של משימות מוגדרות היטב.
  • פרויקט מסוג אב-טיפוס. חשוב לנו לצמצם עלויות בשלב זה ככל האפשר.
  • מקרה נוסף שיכול לבוא בחשבון הוא כאשר יש תכנון לקלוט את הפרילנסר כעובד מן המניין בעתיד.

מאפיינים של עבודה מול חברה לבניית אתרים

חברה לבניית אתרים היא בדרך כלל ארגון בעל מבנה היררכי. בדרך כלל יש דרג ניהולי אשר מתווה את הדרך להתנהלות החברה, ובעלי תפקידים האחראים על היבטים שונים של הפרויקטים בהם החברה מטפלת. בין בעלי התפקידים נמצא מנהלי קשרי לקוחות, מנהלי פרויקט, אנשי פיתוח, אנשי תשתיות ותחזוקה וכו', הכול כמובן בהתאם לגודל החברה.

יתרונות של חברה לבניית אתרים:

מקצועיות:

חברות בניית אתרים נוהגות לברור את עובדיהן בהתאם לרמת הכישורים שלהם. כך יוצא שבעבודה מול חברת בניית אתרים לרוב תקבלו עבודה ברמה מקצועית סבירה לפחות.

לחברות המובילות בתחום יש אפשרות כלכלית לממן את עלות השכר הגבוה המבוקש על ידי אנשי מקצוע איכותיים.

נפחי העבודה של חברות לבניית אתרים בדרך כלל גבוהים יותר ולכן הן צוברות ניסיון רב יותר בתחום.

יש לקחת את הדברים האלה בזהירות רבה ובהחלט ניתן להיתקל בחברות בניית אתרים שהרמה המקצועית בהן ירודה ביותר. כל מקרה לגופו.

ניהול פרויקט שקוף ויעיל:

בעבודה מול חברה לבניית אתרים תקבלו בדרך כלל עדכונים יותר קבועים לגבי העבודה המתבצעת עבורכם. בחברות רבות נעשה שימוש בכלים ייעודים לניהול פרויקטים.

יושם דגש רב על קביעת הגדרות הפרויקט ועמידה בכל היעדים שקבעתם מראש. מכיוון שמושקעים משאבים בתכנון נכון של פרויקטים פוחת משמעותית הסיכון של תקיעת פרויקט מסיבה בלתי צפויה או ניהול זמן לקוי.

תמיכה:

בהתאם לכוח האדם העומד לרשותה חברה לבניית אתרים יכולה לספק תמיכה (בסיסית לפחות) בכל זמן שעולה הצורך בכך.

חסרונות של חברה לבניית אתרים:

עלות גבוהה:

עבודה מול חברה לבניית אתרים מקצועית ומנוסה, בדרך כלל כרוכה בעלויות גבוהות מאוד. ניהול פרויקט על ידי חברה לבניית אתרים הוא לרוב מורכב יותר, וכולל שלבים של תיאום ותכנון שעלותם מתווספת לפרויקט.

למרות זאת, לעתים פשוט אין אפשרות אחרת וגודל הפרויקט וחשיבותו מחייבים עבודה בפורמט זה. שיקול לא נכון בבחירת הגורם המטפל בפרויקט עלול להסב נזקים והפסדים כספיים שנגלה רק בשלב מאוחר מדי.

יתרונות של חברת בניית אתריםחסרונות של חברת בניית אתרים
מקצועיותעלות
יכולות ניהול פרויקט
תמיכה

מתי נבחר לעבוד עם חברה לבניית אתרים

  • פרויקט גדול ומורכב. נדרשות יכולות ניהול פרויקטים.
  • צפויים שינויים בהגדרות הפרויקט לאורך הדרך
  • פרויקטים "מתגלגלים" פיתוח במספר שלבים ולאורך פרק זמן ארוך יחסית.
  • נדרשת תמיכה שוטפת בזמינות גבוהה

פתרונות ביניים – ליהנות מכל העולמות

הפריחה בתחום האינטרנט וההתפתחויות בשווקי העבודה בעולם הביאו ליצירתם של אפשרויות מורכבות, היושבות על הציר שבין פרילנסרים וחברות ממוסדות לבניית אתרים.

בין היתר נוכל למצוא התאגדויות של קבוצות פרילנסרים אשר פועלים במשותף, ועל ידי כך מתגברים על חלק מהחסרונות של עבודה מול פרילנסר בודד. עומס העבודה מתחלק בין חברי הקבוצה וכך הלקוח יכול ליהנות מזמינות יותר גבוהה.

חברות בניית אתרים מסוימות פועלות בצורה מבוזרת, ומבססות את צוות עובדיהן בעיקר על פרילנסרים. צורת עבודה זו מאפשרת לחברות להציע יתרונות בדומה לעבודה מול פרילנסרים, כגון עלויות פיתוח נמוכות יותר, לוחות זמנים גמישים וכו', ועדיין לפעול מול הלקוח כחברה ולהציע לו את היתרונות הסדר והביטחון הנלווים לכך.

ראינו אם כן כי אין העדפה ברורה לעבודה מול פרילנסר או מול חברה לבניית אתרים. הדבר תלוי באופי הפרויקט שלכם. כאשר צריך לקבל החלטה ולבחור בין השניים נביא בחשבון את צרכי הפרויקט שלנו ונבחר בפתרון המתאים ביותר.

הקווים שתיארנו במאמר הם כמובן כלליים, ואך אמורים לספק לכם כיוון חשיבה ראשוני שינחה אתכם לעבר הפתרון המתאים לכם ביותר.

אודות מערכת אייפרס
מערכת אייפרס מגישה מדריכים ומאמרים הנכתבים על ידי מומחי וורדפרס מנוסים ומקצועיים.